Aktualności

26 stycznia 2020 r.

W końcu mamy wyniki  ankiety, w której pytaliśmy nauczycieli, jak  rozumieją  pracę nauczyciela w rytmie "slow" i taki model jest możliwy w pracy nauczyciela.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety w naszej Kawiarni http://www.18h.pl/kawiarnia  

29 grudnia 2019 r.

Koniec roku sprzyja podsumowaniom, analizom itd. I my skorzystaliśmy z tego przywileju i przeanalizowaliśmy 1,5 roku działalności 18h.pl (posty, komentarze, maile,  dyskusje  na   #FestiwalNauczycieli,  rozmowy   indywidualne   i   grupowe)
i powstał nam oto taki wizerunek NAUCZYCIELKI/NAUCZYCIELA 18h.
Repertuar cech nie jest zamknięty
jest nas dużo i każdy z nas jest inny, i piękne jest to, że potrafimy znaleźć wspólne cechy w tej różnorodności.

28 listopada 2019 r.

Dzisiaj do nas dotarły pocztówki, które zawierają postulaty nauczyciela "slow" i jak najbardziej nadają się do wysyłania do osób, które są dla nas ważne i chemy im napisać coś osobistego. W grudniu mówimy STOP sms-om z życzeniami!

7 listopada 2019 r.

30 października 2019 r.

Cały czas zgłębiamy kwestię "slow" w zawodzie nauczyciela. Potrzebujemy informacji. W tym celu przygotowaliśmy krótką ankietę. Tylko 14 pytań zamkniętych, bez  rejestracji, logowania i podawania danych  identyfikujących.  Znajdźcie chwilkę
i wypełnijcie. Z góry dziękujemy! I prosimy o udostępnianie. 
Oto link do ankiety:
https://www.survio.com/survey/d/B8L0L4J4Y9L7W1G0L 

 

28 października 2019 r.

Kiedy życie przyspiesza coraz bardziej, kiedy wszyscy pędzą jak szaleni, my zwalniamy.  I  bardzo  nam  się  to  podoba.  Dołącz  do nauczycieli,   którzy  żyją
w rytmie "slow" i dziel się swoimi doświadczeniami oraz refleksjami. 

Zadania na każdy miesiąc

2019/2020

Marzec 

Oczyść się ze zbędnego balastu. Otwiersza pocztę e-mailową, a tam 20 reklam i niechcianych newsletterów, które krzyczą: otwórz mnie. Poświęć czas na wypisanie się ze zbędnych newsletterów. Już przy następnym sprawdzaniu poczty poczujesz ulgę.

Luty 

Zadanie nr 6 - SLOW
Postaw sobie cele i je osiągaj. Pamiętaj, że Twój cel musi być:
S - konkretny
M - mierzalny
A - realny, osiągalny
R - ważny
T - określony w czasie
E - ekscytujący
R - zapisany.
Powodzenia! 

Styczeń 

Pamiętasz swoje młodzieńcze ideały? Sentencje czy złote myśli, które były Twoim credo? Zapisz je. A może opowiesz o nich swoim uczniom?

Grudzień

Napisz list / pocztówkę z pozdrowieniami / kartkę z życzeniami świątecznymi dla kogoś, kto jest dla Ciebie ważny. A może jest wiele takich osób... Pamiętaj o znaczku i adresie.

Listopad

Odwieczny brak czasu spowodował, że mieszkasz na wyspie KIEDYŚ. Kiedyś odwiedzę przyjaciół, kiedyś zrobię badania, kiedyś pójdę do kina, kiedyś... Odważ się ją opuścić i udaj się na wyspę TERAZ. Zapisz, na co najczęściej brakuje Ci czasu. Może uda Ci się go znaleźć na to, co dla Ciebie naprawdę ważne.

Październik

Pełnisz ważne funkcje w społeczeństwie, zajmujesz wysokie stanowiska, spotykasz się z poważnymi ludźmi. Wówczas zakładasz maski, nie zawsze jesteś sobą. Nie chcesz zdradzić, że lubisz zbierać grzyby, lepić pierogi, rozwiązywać krzyżówki. Zapisz swoje pasje i je pielęgnuj.

Wrzesień

Zaplanuj swoją przyjemność po pracy. Wrzesień to miesiąc, kiedy planujesz cały swój rok zawodowy. Nie zapomnij o swoim czasie prywatnym. Co sprawia Ci przyjemność? Co daje radość i szczęście? Kino, rower, spotkanie z przyjaciółmi, czytanie bajek dzieciom?

Zapisz swoją przyjemność/swoje przyjemności po pracy i pamiętaj, żeby znaleźć na nie czas.

Nauczyciel w rytmie "slow", czyli jak się

nie wypalić

Wypalenie zawodowe (burnout) to proces nieuchronnej destrukcji, jaka zachodzi w psychice osób,   które   zbytnio  eksploatują   swoje   siły w „dawaniu siebie” innym ludziom. Niewątpliwie nauczyciele są w czołówce zawodów narażonych na syndrom wypalenia zawodowego. W maju 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wypalenie zawodowe za problem natury medycznej, ale jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wyróżnia się trzy podstawowe fazy wypalenia zawodowego:

1. wyczerpanie emocjonalne – uczucie pustki i odpływu sił wywołane nadmiernymi wymaganiami psychologicznymi i emocjonalnymi, jakie stawiała przed pracownikiem praca,

2. depersonalizacja – poczucie bezduszności, bezosobowości, cyniczne patrzenie na innych ludzi, obniżenie wrażliwości wobec innych,

3. obniżenie oceny własnych dokonań – poczucie marnowania czasu i wysiłku na swoim stanowisku pracy.

Sygnały wypalenia często są „bezbolesne”, przez co lekceważone, dlatego ważne jest, aby nie ignorować objawów, takich jak: dominujące poczucie zmęczenia, zaniedbanie aktywności fizycznej, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, obniżony nastrój, trudności w relaksowaniu się, nadmierne czytanie pism i książek zawodowych / specjalistycznych,   lęki,  poczucie   pustki
i braku celów, niekontrolowane zachowania agresywne, obniżenie zainteresowania rodziną, opór przed wypoczynkiem, izolowanie się od rodziny i przyjaciół, sięganie po używki.

Jesteś kowalem własnego losu. Aby zapobiec wypaleniu zawodowemu, nie wystarczy narzekać, odbyć kilka szkoleń z radzenia sobie ze stresem, gospodarowaniem czasem   czy   z  asertywności.  Należy   wziąć    sprawy
w swoje ręce. Zacznij od przyjemności. Pomyśl, co sprawiało Ci przyjemność, dawało radość, spełnienie albo co mogłoby dać Ci szczęście.

Sposoby przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu zalecane przez fachowców to m.in.:

  • ustalenie realistycznych celów (możliwych do osiągnięcia)
  • odpoczynek (robienie przerw w pracy
    i wykorzystywanie urlopów)
  • aktywność fizyczna
  • traktowanie spraw mniej osobiście
  • troska o działania sprzyjające utrzymaniu
    i wzmocnieniu zdrowia fizycznego i psychicznego
  • traktowanie domu (rodziny) i pracy jako dwóch oddzielnych obszarów.

Doskonałą pomocą w zachowaniu równowagi (przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu) jest model życia w rytmie slow.

Slow life to filozofia, która polega na wykorzystywaniu prostoty  do  budowania  własnego   szczęścia,  harmonii
z przyrodą, otoczeniem, a w rezultacie z samym sobą, czyli sposób na odnalezienie równowagi w swojej codzienności.

Czy nauczyciel może żyć w rytmie „slow”? Wspólnie podejmijmy próbę odpowiedzi na to pytanie.

Robert Chamczyk

Kurs

Wraz z NODN "Supernauczyciel" przygotowaliśmy kurs motywacyjny dla nauczycieli. Zapisz się już dziś i bądź szczęśliwym nauczycielem. Wraz zaświadczeniem o ukończeniu kursu otrzymasz również torbę na przyjemności po pracy.

Więcej o kursie przeczytaj w naszej Kawiarni 18h.

Kalendarz

Mamy pierwszą edycję Kalendarza nauczyciela "slow". A w nim, m.in.: próba definicji slow life, dekalog człowieka slow, zadania do wykonania na każdy miesiąc, cytaty, dużo miejsca na notatki. Zachęcamy do wspólnego tworzenia drugiej edycji kalendarza nauczyciela. Napisz do nas o swoich pomysłach, e-mail: 18h@18h.pl

Napisz do nas: 

e-mail:18h@18h.pl